Erasmus +

Program Erasmus, którego nazwa nawiązuje do imienia Erazma z Rotterdamu, został powołany w roku 1987 z myślą o propagowaniu i ułatwianiu wymiany studentów między uczelniami krajów Wspólnoty Europejskiej. W 1995 roku Erasmus wszedł w skład utworzonego wówczas programu wspólnotowego Socrates, wspierającego międzynarodową współpracę w sferze edukacji. W latach 2007-2013 Erasmus był częścią nowego programu edukacyjnego „Uczenie się przez całe życie”. Obecnie funkcjonuje program Erasmus+.

Program Erasmus+ umożliwia zagraniczną mobilność – wyjazdy w celach edukacyjnych (np. podjęcia studiów, odbycia praktyki, szkoleń lub zaangażowania się w wolontariat) uczniów, studentów, kadry edukacyjnej i pracowników młodzieżowych oraz wspiera budowę partnerstw pomiędzy uniwersytetami, szkołami wyższymi i średnimi, przedsiębiorstwami i organizacjami non-profit  na rzecz wzmacniania innowacyjności i budowania wiedzy.

W ramach programu Erasmus+ studenci mogą wyjeżdżać na studia oraz na praktyki w przedsiębiorstwach, organizacjach albo instytucjach działających w innych krajach uczestniczących w programie. Za granicę można wyjechać w trakcie dowolnego cyklu studiów (licencjackich, magisterskich lub doktoranckich), łącznie na nie dłużej niż 12 miesięcy. Minimalny czas pobytu na studiach wynosi 3 miesiące, a na praktyce – 2 miesiące. Studenci jednolitych studiów magisterskich mogą uczyć się za granicą nawet przez 24 miesiące.

W programie Erasmus+ na zagraniczną praktykę lub staż mogą wyjeżdżać również absolwenci wyższych uczelni (licencjaci, magistrowie i doktorzy) – w ciągu jednego roku od ukończenia studiów. Długość pobytu za granicą wliczana jest do łącznego czasu trwania mobilności na tym poziomie studiów, na którym student został zakwalifikowany na wyjazd. Rekrutacja odbywa się na ostatnim roku nauki.

Z wyjazdów w ramach Erasmusa mogą również korzystać nauczyciele akademiccy i inni pracownicy uczelni.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

LISTA MIEJSC

*Universite de Bordeaux: wymagany certyfikat potwierdzający znajomość języka (wymóg uczelni partnerskiej)
*Universidad de Malaga: min.18 ECTS w LA  (wymóg uczelni partnerskiej)
*Aristotle University of Thessaloniki: min.25 ECTS w LA  (wymóg uczelni partnerskiej)

REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA NA WYJAZDY NA STUDIA W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

Serdecznie zapraszamy do udziału w naborze uzupełniającym na wymianę studencką w ramach programu Erasmus+ w terminie  23 kwietnia - 7 maja 2025 r.

Zaktualizowana lista miejsc dostępna jest na wydziałowej stronie internetowej: https://psychologia.amu.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0018/521271/miejsca.pdf

WAŻNE: podczas aplikowania zwróćcie Państwo uwagę na dostępne semestry w konkretnych uczelniach (jeżeli wskazano "semestr letni" to w danej uczelni możliwa jest aplikacja jedynie na wskazany semestr) oraz języki wykładowe (jeśli wskazano 1 język to jego znajomość w danej uczelni jest obowiązkowa, szczególnym przypadkiem jest Bordeaux, gdzie wymagany jest certyfikat z j.francuskiego na poziomie B2).

Osoby zainteresowane wyjazdami prosimy o wypełnienie 2 formularzy i przekazanie wymaganych dokumentów (zgodnie z regulaminem https://psychologia.amu.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0031/511798/b15333e564ccc0aef6c6d65a098ae754028dba68.pdf) :

formularz forms: ZAMIEŚCIMY WKRÓTCE (kafelek "formularz- rekrutacja uzupełniająca")

formularz w USOSweb w zakładce "wymiana studencka--> wnioski"

dokumenty: zaświadczenie o średniej (uzyskane w BOS) oraz ewentualne pozostałe załączniki należy przygotować i udostępnić w stworzonym przez siebie w tym celu folderze w usłudze OneDrive na platformie Microsoft365: https://uam-my.sharepoint.com

Deadline aplikacji: 7 maja 2025 (środa).

Wyniki rekrutacji otrzymacie Państwo poprzez USOSweb w terminie: do 14.05.2025 (środa).


REKRUTACJA NA WYJAZDY NA PRAKTYKI W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

Zapraszamy do udziału w rekrutacji na praktyki studenckie/absolwenckie w ramach programu Erasmus+ na WPiK.
Terminy nadsyłania wniosków:
  • 23 kwietnia- 12 maja 2025 r.
Wymagane dokumenty:
  • CV oraz list motywacyjny w języku polskim;
  • zaświadczenie o średniej ocen (zaświadczenie z BOS);
Rekrutacja odbywa się poprzez formularz MS Forms, który zostanie opublikowany tutaj:https://psychologia.amu.edu.pl/wymiana-studencka/erasmus-
(kafelek "formularz rekrutacyjny-praktyki")
Prosimy o zapoznanie się z informacjami:https://erasmus.amu.edu.pl/wyjazdy-studentow/praktyki
w szczególności z regulaminem: https://erasmus.amu.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0024/463182/zasady-rekrutacji-23-24.pdf
  • na WPiK przyznajemy stypendia na 3 miesiące praktyk.
  • W formularzu należy wskazać kraj, w którym chce się odbywać praktyki - wysokość stypendium różni się w zależności od kraju.
  • W liście motywacyjnym należy wskazać, czego będą dotyczyły praktyki, opisać obszar, w którym będą realizowane.
  • Nie ma minimalnego progu średniej, bierzemy pod uwagę wszystkie zgłoszenia, które spełniają kryteria formalne konkursu (zawierają wszystkie wymagane załączniki oraz wypełniają zapisy wskazanego regulaminu).
  • o zakwalifikowaniu decyduje średnia ocen (konkurs średniej).
  • pierwszeństwo zakwalifikowania przysługuje osobom, które dotychczas nie uczestniczyły w programie wymiany w ramach Erasmus+.
  • samodzielnie poszukujecie Państwo firmy/instytucji przyjmującej na praktyki (nie prowadzimy bazy firm/instytucji przyjmujących, nie udostępniamy polecanych placówek).
  • samodzielnie ustalacie Państwo zakres obowiązków/współpracy z firmą/instytucją, liczbę godzin itd. w porozumieniu o programie praktyk: dokument do pobrania tutaj:https://erasmus.amu.edu.pl/wyjazdy-studentow/praktyki
Wyniki rekrutacji zostaną przekazane Państwu mailowo w terminie do 16 maja 2025 r.