Studia Psychologiczne na WPIK
Na kierunku psychologia studiujący początkowo uczą się przedmiotów obligatoryjnych, obejmujących między innymi psychologię ogólną, metodologię badań, diagnozę psychologiczną, psychometrię, interwencję oraz przedmioty dodatkowe. W kolejnych semestrach wybierają indywidualną ścieżkę psychologii stosowanych (psychologia społeczna, psychologia kliniczna człowieka dorosłego, psychologia pracy i organizacji, psychologia edukacji) i studia kończą specjalnością w zakresie jednej z powyższych psychologii stosowanych. Studiujący piszą w dwóch ostatnich latach empiryczną pracę magisterską, a w trakcie studiów uczestniczą w około 75 godzinach ćwiczeń terenowych w różnych placówkach i instytucjach*.
*osoby wybierające ścieżki kształcenia związanej z realizacją ćwiczeń terenowych w kontakcie z dziećmi i młodzieżą podlegają obowiązkom wynikającym z ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Więcej informacji [tutaj].
Studia na kierunku psychologia trwają 5 lat (jednolite studia magisterskie) i adresowane są do osób zainteresowanych psychiką i zachowaniem człowieka w różnych sytuacjach. W innowacyjny sposób kształcimy specjalistów w zakresie pomocy człowiekowi w dynamicznie zmieniającym się świecie. Przygotowujemy absolwentów do udzielania wsparcia jednostkom i grupom społecznym. Rozwijamy wiedzę odnoszącą się do funkcjonowania i prawidłowego rozwoju jednostek, grup oraz instytucji społecznych, umiejętności diagnozowania i kierowania procesami z nimi związanymi, a także identyfikowania i niwelowania czynników zaburzających funkcjonowanie człowieka i grup.
Kompetencje zdobyte w trakcie studiów dają szerokie możliwości pracy w zawodzie psychologa z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w obszarze edukacji, profilaktyki i pomocy psychologicznej, a także w środowisku pracy zawodowej.
- Animacja społeczności lokalnych
- Doradztwo personalne
- Organizacja środowiska uczenia się a specyficzne potrzeby edukacyjne
- Psychologia kryminologiczna i kryminalistyczna
- Psychologia zdrowia i choroby
- Psychoterapia zaburzeń psychicznych
- Seksuologia kliniczna
- Metodologia badań psychologicznych i statystyka
- Podstawy pomocy psychologicznej
- Procesy poznawcze
- Psychologia różnic indywidualnych
- Psychologia społeczna
- Psychopatologia
- Wiedza umożliwiająca analizę zdrowia i zaburzeń psychicznych, osobowości człowieka i jego rozwoju w cyklu życia.
- Wiedza na temat możliwości stosowania psychologii w obszarze działań diagnostycznych i pomocowych, zwłaszcza w dziedzinach psychologii zdrowia, klinicznej, pracy i organizacji, społecznej i edukacji.
- Umiejętności integrowania informacji pochodzących z różnych koncepcji psychologicznych na temat prawidłowego i zaburzonego funkcjonowania człowieka.
- Umiejętności postępowania diagnostycznego, profilaktycznego i pomocowego dla osób z grup niskiego i wysokiego ryzyka problemów i zaburzeń psychicznych.
- Kompetencje do podjęcia zadań z zakresu psychologicznej pomocy indywidualnej i grupowej.
- Animator
- Biegły sądowy
- Doradca zawodowy
- Interwent kryzysowy
- Mediator
- Naukowiec
- Psycholog diagnosta
- Psycholog kliniczny
- Psycholog penitencjarny
- Psycholog policyjny
- Psycholog sportu
- Psycholog transportu
- Psycholog w systemie edukacji formalnej (psycholog szkolny)
- Psychoterapeuta
- Specjalista HR
Psychologia na WPiK
- Sylwetka absolwenta
Absolwenci psychologii uzyskują gruntowną wiedzę z zakresu:
– psychologii ogólnej (poznawczej, emocji i motywacji, osobowości, różnic indywidualnych, społecznej i psychologii rozwoju)
– metodologii badań (metodologii ze statystyką, psychometrii i diagnozy psychologicznej)
– biologicznych mechanizmów zachowania i psychopatologii
– umiejętności wymagane do prowadzenia działań w zakresie: udzielania wsparcia w sytuacjach krytycznych, prewencji i profilaktyki patologii społecznej, negocjacji, mediacji i rozwiązywania konfliktów między grupowych, badań selekcyjnych
W efekcie absolwent jest przygotowany teoretycznie i praktycznie do samodzielnego i zespołowego prowadzenia działań badawczych, diagnostycznych i do udzielania pomocy psychologicznej w rozwiązywaniu problemów pojawiających się w różnych obszarach życia jednostki i grup społecznych. W zależności od ukończonej specjalności student zna podstawy teoretyczne wybranej dziedziny psychologii stosowanej, potrafi krytycznie odnieść się do badań klasycznych i współczesnych oraz ma podstawowe umiejętności diagnostyczne, a także umiejętności pomagania w wybranym przez siebie obszarze wiedzy stosowanej. Absolwent ponadto przejawia odpowiedzialność etyczną związaną z wykonywaniem zawodu zaufania społecznego. - Dokumenty
Tutaj można zapoznać się z regulaminem studiów. Dokumenty z przebiegiem studiów zamieszczone są tutaj. Na stronie umieszczone są natomiast różne wzory wniosków (podania do Dziekana, wniosek o przepisanie oceny, dopisanie lub wykreślenie z zajęć w USOS itp.).
[tutaj] dla Psychologii Stacjonarnej
[tutaj] dla psychologii Niestacjonarnej - Studia na WPiK
Wydział prowadzi studia magisterskie na dwóch kierunkach: psychologii (studia pięcioletnie, stacjonarne i niestacjonarne) oraz kognitywistyce (stacjonarne studia I i II stopnia), na których kształci się niemal 1700 studentów pod opieką 120 nauczycieli akademickich – pracowników Wydziału oraz współpracujących specjalistów i ekspertów spoza Uniwersytetu.
Na Wydziale prowadzimy także program tutoringu akademickiego dla studentów. Nasze studia uzyskały pozytywne oceny jakości kształcenia przyznane przez Państwową Komisję Akredytacyjną i Uniwersytecką Komisję Akredytacyjną.
- Oferta zajęć
- Plany zajęć, program studiów, terminy zjazdów, sylabusy
Plany zajęć, program studiów, terminy zjazdów
https://sylabus.amu.edu.pl/pl/1/19/0/0/16
Pozostałe dokumenty znajdują się tutaj
- Sylabusy przedmiotów obligatoryjnych oraz oferta zajęć fakultatywnych