Zmarła dr Halina Nowicka-Gawęcka

utworzone przez | lis 4, 2022 | Aktualności

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 29 października 2022 r. odeszła nasza Koleżanka, dr Halina Nowicka-Gawęcka, długoletnia pracowniczka Instytutu Psychologii UAM,  wybitna psychoterapeutka.
Halina Nowicka-Gawęcka była doktorantką prof. A. Lewickiego i  jako pierwsza w Polsce prowadziła badania w zakresie psychologii klinicznej oparte o teorię H. Witkina, z czego opublikowała w 1975 roku monografię: pt. Funkcjonowanie wewnętrznych programów orientacyjnych u chorych z nerwicą histeryczną i psychasteniczną. Próba syntezy koncepcji Witkina, Eysencka i Pawłowa. Była cenioną nauczycielką akademicką, która wprowadziła na stałe do programu specjalności z psychologii klinicznej praktyczne zajęcia związane z pomocą psychologiczną (w tym treningi interpersonalne). Była też dla nas wzorem niezłomnej postawy obywatelskiej – za działalność opozycyjną w „Solidarności” została aresztowana i osadzona w więzieniu.

Rodzinie i Bliskim Zmarłej składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Władze, Pracownicy i Studenci Wydziału Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu im Adama Mickiewicza

Wydział Psychologii i Kognitywistyki UAM