Instytut Psychologii UAM jest wpisany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie na listę jednostek szkolących w dziedzinie: PSYCHOLOGIA KLINICZNA
https://www.cmkp.edu.pl/ksztalcenie/ksztalcenie-w-ochronie-zdrowia/jednostki-akredytowane/
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE
Informacje o projekcie i harmonogram
Informacje dotyczące projektu i harmonogramu znaleźć można pod tym linkiem.
Rekrutacja na rok 2020/2023
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie psychologii klinicznej
Informacja o dofinansowaniu szkolenia specjalizacyjnego: W dniu 5.12.2019r. otrzymaliśmy decyzję Ministerstwa Zdrowia o przyznaniu dofinansowania z Funduszy Unijnych w ramach projektu POWER Podniesienie kompetencji zawodowych pracowników systemu ochrony zdrowia w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży nr POWR 05.04.00-00-0177/19. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu
Postępowanie kwalifikacyjne na specjalizację w dziedzinie psychologii klinicznej będzie przeprowadzone przez Wojewodę Wielkopolskiego w trybie określonym Ustawą z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Rekrutacja odbędzie się przez System Monitorowania Kształcenia (SMK) w dniach 15.11-15.12.2019r.
Dodatkowe warunki uczestnictwa w projekcie finansowanym z Funduszy Unijnych – Projekt POWER Podniesienie kompetencji zawodowych pracowników systemu ochrony zdrowia w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży:
- W ramach projektu POWER finansowanie szkolenia specjalizacyjnego może otrzymać 25 uczestników. Finansowanie dotyczy całości szkolenia (wszystkich zajęć teoretycznych, staży kierunkowych) pod warunkiem ukończenia szkoleń w terminie przewidzianym w harmonogramie projektu – lipiec 2023r.
- Szkolenie dotyczy bloku podstawowego i bloku szczegółowego – psychologia kliniczna dzieci i młodzieży zgodnie z programem specjalizacji (nie ma możliwości realizowania innych subspecjalizacji w bloku szczegółowym).
- Grupą docelową projektu są osoby zatrudnione (tzn. osoby zaangażowane na podstawie umowy o pracę bez względu na wymiar etatu oraz na podstawie umowy cywilnoprawnej, z wyłączeniem umowy o wolontariat) w publicznym systemie: opieki zdrowotnej[1], oświaty, poradniach psychologiczno-pedagogicznych lub jednostkach pomocy społecznej.
- Warunkiem udziału w projekcie POWER jest zobowiązanie podpisane przez uczestnika projektu, że po otrzymaniu zaświadczenia o ukończonych szkoleniach pozostanie zatrudniony w wymiarze co najmniej 1⁄2 etatu lub na kontrakcie w wymiarze godzinowym równoważnym 1⁄2 etatu w publicznym systemie ochrony zdrowia lub w jednostkach oświatowych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych lub w jednostkach pomocy społecznej przez 1 rok liczony od dnia zakończenia szkolenia.
- Uczestnikami specjalizacji mogą być osoby z terenu całego kraju.
- Uczestnikom zamieszkującym poza miejscem odbywania kursu (odległość miejsca zamieszkania od miejsca odbywania kursu musi wynosić więcej niż 50 km) zostanie zapewniony 1 nocleg w trakcie każdego zjazdu, w którym odbywają się zajęcia teoretyczne.
Dokładne informacje będą pojawiały się sukcesywnie na stronie Wydziału Psychologii i Kognitywistyki UAM w zakładce Dla Kandydata – Studia Podyplomowe – Specjalizacja kliniczna.
Informacji udziela również p. Anna Niedźwiedzińska
e-mail: specjalizacjapsychologiakliniczna@amu.edu.pl
tel.: (061) 829-22-59, w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00—15.30
Serdecznie zapraszamy!
Prof. dr hab. Lidia Cierpiałkowska, dr Dominika Górska
Specjalizacja w dziedzinie psychologii klinicznej dzieci i młodzieży
Szanowni Państwo,
Informujemy, że w dniach 15.11.2019r.-15.12.2019r., po akceptacji przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki, odbędzie się rekrutacja na 25 miejsc szkoleniowych w zakresie specjalizacji z psychologii klinicznej – subspecjalizacja psychologia kliniczna dzieci i młodzieży. Przewidujemy, że planowane szkolenie specjalizacyjne będzie możliwe do sfinansowania w ramach środków unijnych.
Szkolenie będzie prowadzone na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki UAM w Poznaniu. Postępowanie kwalifikacyjne będzie przeprowadzone przez Wojewodę Wielkopolskiego. Rekrutacja odbędzie się przez System Monitorowania Kształcenia (SMK).
Planowane rozpoczęcie specjalizacji – marzec 2020r. Szczegółowe informacje dotyczące kandydatów oraz rekrutacji zawiera Ustawa z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/1165_u.htm
Nowy program specjalizacji do pobrania na stronie Konsultanta Krajowego oraz Konsultantów Wojewódzkich w dziedzinie Psychologii Klinicznej: http://psychologia-konsultanci.pl/?page_id=13
Dokładne informacje będą pojawiały się sukcesywnie na stronie Wydziału Psychologii i Kognitywistyki UAM w zakładce Studia Podyplomowe.
Serdecznie zapraszamy!
Prof. dr hab. Lidia Cierpiałkowska, dr Dominika Górska
archiwalne informacje o rekrutacji
STUDIA PODYPLOMOWE w zakresie specjalizacji w psychologii klinicznej |
Kierownik Studium: prof. dr hab. Lidia Cierpiałkowska
Z-ca Kierownika Studium ds. organizacyjnych dr Dominika Górska
Poznań, ul. Szamarzewskiego 89, bud. „AB”, pokój 89 i 107
Zakład Psychologii Zdrowia i Psychologii Klinicznej
Opłata za studium:
Czesne za rok studium wynosi 5600 PLN (możliwość płatności w 10 ratach po 560 PLN lub semestralnie po 2800 PLN)+ opłata za egzamin specjalizacyjny w kwocie ustalonej przez Centrum Egzaminów Medycznych.
Zgodnie z § 11 ust. 1 rozporządzenia specjalizację w Instytucie Psychologii UAM odbywa się na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej na czas trwania specjalizacji z jednostką szkolącą. Czesne należy wpłacać na indywidualne konta nadane przez Instytut Psychologii.
Rozpoczęcie studium:
Semestr letni roku akademickiego 2017/2018 oraz semestr zimowy 2018/2019. Harmonogram zjazdów zostanie dostarczony uczestnikom 2 tygodnie przed rozpoczęciem zajęć.
OGÓLNE INFORMACJE: |
STUDIA PODYPLOMOWE w Zakresie specjalizacji w psychologii klinicznej
okres trwania studiów podyplomowych/liczba semestrów: 8 semestrów
liczba godzin zajęć: w zależności od wybranego bloku specjalistycznego
- 2 lata blok podstawowy: 410 godzin teorii; 1200 godzin stażu
- 2 lata blok specjalistyczny (jedna subspecjalizacja do wyboru):
Psychologia kliniczna zaburzeń psychicznych: 120 godzin teorii; 720 godzin stażu
Psychologia kliniczna chorób somatycznych: 120 godzin teorii; 720 godzin stażu
Neuropsychologia kliniczna: 120 godzin teorii; 720 godzin stażu
Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży: 120 godzin teorii; 720 godzin stażu
Rozpoczęcie specjalizacji
Postępowanie kwalifikacyjne do rozpoczęcia specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia
Podstawa prawna
Zasady przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego dla osób ubiegających się o rozpoczęcie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia regulują przepisy ustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. 2017 poz. 599).
Informacje ogólne
Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza wojewoda dwa razy do roku w terminach:
- od dnia 1 czerwca do dnia 30 czerwca 2018r.
- od dnia 16 grudnia do dnia 15 stycznia
Informację na temat liczby wolnych miejsc szkoleniowych w jednostkach uprawnionych do prowadzenia specjalizacji, na aktualne postępowanie kwalifikacyjne wojewoda ogłasza w SMK co najmniej na miesiąc przed terminem postępowania kwalifikacyjnego: W INSTYTUCIE PSYCHOLOGII UAM NA NAJBLIŻSZE POSTĘPOWANIE KWALIFIKACYJNE od dnia 15 listopada do dnia 15 grudnia liczba wolnych miejsc to 3 osób
Osoba ubiegająca się o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego może przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego tylko w jednej dziedzinie ochrony zdrowia i tylko w jednym województwie.
Warunki jakie powinna spełnić osoba, która zamierza rozpocząć szkolenie specjalizacyjne:
- złożyć w SMK wniosek o rozpoczęcie specjalizacji w dziedzinie ochrony zdrowia do wojewody właściwego ze względu na obszar województwa, na obszarze którego zamierza odbywać szkolenie specjalizacyjne,
- posiadać tytuł zawodowy magistra lub równorzędny uzyskany po ukończeniu studiów na kierunku wskazanym w załączniku nr 2 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 czerwca 2017 r. w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. 2017 poz. 1217).
Lp. | Dziedziny specjalizacji | Tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera lub równorzędny uzyskany na kierunku studiów w zakresie |
1 | psychologia kliniczna | psychologii |
zakwalifikować się do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w postępowaniu kwalifikacyjnym
Inne warunki do rozpoczęcia specjalizacji:
- W celu przystąpienia do specjalizacji uzupełniającej kandydat powinien posiadać specjalizację I stopnia wskazaną w załączniku nr 3 do rozporządzenia:
Rodzaj posiadanej specjalizacji I stopnia |
Dziedziny ochrony zdrowia |
Psychologia kliniczna | Psychologia kliniczna
Promocja zdrowia i edukacja zdrowotna Zdrowie publiczne |
- Do szkolenia specjalizacyjnego może przystąpić także osoba, która posiada tytuł zawodowy magistra lub równorzędny uzyskany po ukończeniu studiów na kierunku innym niż określonym w załączniku nr 2 przy czym wykonywała co najmniej przez 2 lata w ciągu ostatnich 5 lat czynności zawodowe zgodne z programem szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie ochrony zdrowia i uzyskała zgodę dyrektora CMKP na odbycie szkolenia specjalizacyjnego.
Składanie dokumentów
Złożenie wniosku o rozpoczęcie specjalizacji będzie możliwe po:
- założeniu konta w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK) w celu dokonywania czynności w tym systemie,
- potwierdzeniu tożsamości oraz uprawnień poprzez osobiste zgłoszenie się w pok. 569 Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu wraz z wydrukowanym Wnioskiem o modyfikację uprawnień wypełnionym w systemie SMK oraz z dowodem osobistym i dyplomem ukończenia studiów.
Terminy składania wniosków o rozpoczęcie specjalizacji w systemie SMK:
- od dnia 30 kwietnia do dnia 31 maja na postępowanie kwalifikacyjne od dnia 1 czerwca do dnia 30 czerwca 2018,
- od dnia 15 listopada do dnia 15 grudnia na postępowanie kwalifikacyjne od dnia 16 grudnia do dnia 15 stycznia.
Wymagane dokumenty:
- wniosek o rozpoczęcie specjalizacji złożony za pomocą SMK,
- załączniki do wniosku, będące elektronicznymi kopiami:
- dyplomu ukończenia studiów wyższych
- dokumentu potwierdzającego okres wykonywania czynności zawodowych zgodnych
- z programem szkolenia specjalizacyjnego
- dokumentu potwierdzającego uzyskanie stopnia lub tytułu naukowego
- zgody dyrektora CMKP na odbywanie szkolenia specjalizacyjnego – w przypadku osoby, która uzyskała tytuł magistra po ukończeniu studiów na kierunku innym niż określony w przepisach wydanych na podstawie art. 46 pkt 3 ustawy.
Postępowanie kwalifikacyjne obejmuje:
- ocenę formalną złożonych dokumentów,
- postępowanie konkursowe w przypadku, gdy liczba wnioskujących przekroczy liczbę wolnych miejsc szkoleniowych.
W postępowaniu konkursowym przyznaje się punkty za:
- okres wykonywania czynności zawodowych zgodnych z programem szkolenia specjalizacyjnego w danej dziedzinie ochrony zdrowia- 1 punkt za każdy rok, wykonywania tych czynności, maksymalnie 10 punktów
- posiadanie:
- stopnia naukowego – 2 punkty
- tytułu naukowego- 5 punktów
- autorstwo albo współautorstwo jednej publikacji – 0,5 punktu, maksymalnie 5 punktów.
W przypadku, gdy co najmniej dwóch kandydatów ubiegających się o miejsce szkoleniowe uzyska identyczny wynik w postępowaniu konkursowym, uwzględnia się wynik studiów na dyplomie ukończenia studiów wyższych.
W przypadku, gdy co najmniej dwóch kandydatów ubiegających się o miejsce szkoleniowe uzyska identyczny wynik studiów na dyplomie ukończenia studiów wyższych, uwzględnia się średnią ocen uzyskaną w okresie studiów liczoną do dwóch znaków po przecinku, ze wskazaniem skali ocen, jaka obowiązywała na uczelni.
W przypadku uzyskania identycznych wyników, wojewoda za pomocą SMK wzywa niezwłocznie kandydatów do dostarczenia dokumentu (lub jego elektronicznej kopii) poświadczającego średnią ocen uzyskaną w okresie studiów liczoną do dwóch znaków po przecinku.
Do odbywania szkolenia specjalizacyjnego kwalifikuje się osoby, w liczbie odpowiadającej liczbie wolnych miejsc szkoleniowych ogłoszonych w SMK na dane postępowanie kwalifikacyjne, w kolejności od najwyższego wyniku uzyskanego w postępowaniu konkursowym.
O wyniku postępowania kwalifikacyjnego wojewoda zawiadamia magistra za pomocą SMK.
Weryfikacja postępowania kwalifikacyjnego:
Osoba, która nie została zakwalifikowana do odbycia szkolenia specjalizacyjnego, może zwrócić się do wojewody o weryfikację postępowania kwalifikacyjnego w terminie 7 dni od dnia przekazania zawiadomienia o wyniku postępowania kwalifikacyjnego w SMK.
O rozstrzygnięciu sprawy wojewoda zawiadamia niezwłocznie osobę, nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku, za pomocą SMK.
Więcej szczegółowych informacji znajdą Państwo na stronie:
http://www.poznan.uw.gov.pl/komunikaty
Egzamin końcowy:
Egzamin kończący specjalizację: Państwowy Egzamin Specjalizacyjny (PESoz) to egzamin dwuczęściowy, składający się z egzaminu praktycznego i egzaminu teoretycznego. Jako pierwszy przeprowadza się egzamin praktyczny, którego pozytywny wynik dopuszcza do egzaminu teoretycznego. Egzamin teoretyczny może być w formie ustnej i testowej. W formie testowej, gdy do PESoz w danej dziedzinie zostanie dopuszczonych, co najmniej 50 osób i w formie egzaminu ustnego, gdy kandydatów w danej sesji jest mniej. Egzamin teoretyczny jest przeprowadzany zgodnie z ramowym programem specjalizacji. W każdej podspecjalności (zaburzenia psychiczne człowieka dorosłego, psychosomatyka, psychoneurologia, zaburzenia psychiczne dzieci i młodzieży) pytania egzaminacyjne odnoszą się w sposób bezpośredni do treści programowych danej specjalności. Zadania egzaminacyjne dla PESoz opracowuje i ustala CEM w porozumieniu z konsultantem krajowym w dziedzinie psychologii klinicznej odrębnie na każdą sesję egzaminacyjną.
KONTAKT
SYSTEM SMK
W razie pytań lub wątpliwości do Państwa dyspozycji podajemy infolinię 22 597 09 21 czynną w godzinach 9.00 – 15.00 oraz skrzynkę e-mail: smk-serwis@ezdrowie.gov.pl.
Sprawy związane z postępowanie kwalifikacyjnym
Iwona Kulesza
Specjalista ds. doskonalenia kadr medycznych
Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia
tel. 61 854 17 02
ikulesza@poznan.uw.gov.pl
Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu
www.poznan.uw.gov.pl
Sprawy związane ze szkoleniem specjalistycznym
mgr Monika Mielcarek
specjalista
Wydział Nauk Społecznych Instytut Psychologii UAM
tel. 618292102
Uniwersytet Im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
https://psychologia.amu.edu.pl/4365-2/studia/studia-podyplomowe-w-ip-uam/specjalizacja-kliniczna-w-ip-uam/
ZAPRASZAMY! |