Forum Instytutu Psychologii UAM

www.psychologia.amu.edu.pl
Teraz jest 23-10-17, poniedziałek 7:07

Strefa czasowa: UTC + 1

Czy można mówić o istnieniu filmów "kognitywistycznych"?
zdecydowanie nie 6%  6%  [ 1 ]
raczej nie 25%  25%  [ 4 ]
nie mam zdania 6%  6%  [ 1 ]
raczej tak 25%  25%  [ 4 ]
zdecydowanie tak 38%  38%  [ 6 ]
Liczba głosów : 16
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09-01-06, poniedziałek 22:44 
Wiedzący

Widzę (i cieszy mnie to), że lobby kognitywistyczne na tym forum rośnie w siłę. Dumałem tak sobie (jako to psychlogowie mają w zwyczaju) o tym, jaki rodzaj filmów możnaby wiązać z Waszą własnie dziedziną wiedzy.

Wpadłem więc na pomysł, aby założyć temat temu własnie poświęcony. Jakie filmy ogladają zatem studenci - a w kolejnych latach absolwenci - tego właśnie kierunku.

Zaczynając wątek warto by było, abym jakimś tytułem ze swojej strony rzucił. Z racji, że nabyłem ostatnio wraz z pismem Kino Domowe kultowy już Ghost in the Shell to od tego filmu zacznę. Pojawia się tam bowiem dość interesująca kwestia związana zarówno z naturą człowieczeństwa jak i samą duszą. Nie było by w tym może nic kognitywistycznego, gdyby nie fakt, iż duszę rozważa się tam także w odniesieniu do "życia wirtualnego", a więc istoty, której w innym ujęciu można byłoby nadać status sztucznej inteligencji. Film ten Wam gorąco polecam, zwłaszcza, jeśli lubicie mangę i "dalekowschodni sposób myślenia".

Od razu wchodzi mi też do głowy Blade Runner czy A.I., ale poczekam, aż Szanowne Koleżanki i Koledzy z kognitywistyki się wypowiedzą...

Edyta: Dodałem ankietę, co by przy okazji zbadać Wasze opinie w sprawie możliwości wyodrębnienia kina kognitywistycznego... :wink:

Grupa Trenerska Skills Designers - http://www.skillsdesigners.pl

Tytuł:
PostNapisane: 10-01-06, wtorek 9:19 
Site Admin

Eee.... a kino np. fizyczne juz jest? :-)

Ale jak juz cos, to ponad kazden przyklad, jaki moge wymyslec, wysuwa sie dla mnie jeden film: "PI", Darrena Aronovskyego. "2001 Space Odyssey" czy "Solaris" tez nienajgorzej mozna powiazac z kogninauka..

Tytuł:
PostNapisane: 10-01-06, wtorek 22:57 
Adept

"Kontakt"... i bynajmniej nie chodzi tu o to małe białe na ścianie...

pomijając już wszelkie dwuznaczności to taka ciekawa ekranizacja trochę ciekawszej książki
..wypadałoby jeszcze dodać : polecam ....choć to nie to samo co: gorąco polecam :wink:

P.S. Rodzi się pytanie jak definiować "film kognitywistyczny"???
- multisycyplinarny? :roll:

Tytuł:
PostNapisane: 10-01-06, wtorek 23:10 
Site Admin

K O G N I T Y W I S T Y K A

Nauczcie się wszyscy na tym świecie bo to naprawdę nie jest trudne. A już szczególnie jak zakłada się jakiś temat na tym forum to wypadałoby nie robić błędów. Nawet jeden nasz wykładowca nie wie jak to się pisze. A może to wykracza poza zdolności poznawcze?!

PostNapisane: 10-01-06, wtorek 23:46 
Site Admin

Juz poprawione, swiat po raz kolejny ocalony.. Sorki, Macieju, ale rozumiesz... jak cay sie wkurzy, to... :?

Wlasciwie to wpadlem tu, nie by ratowac swiat, ale dlatego ze sie zastanowilem, czy czasami nasz ukochany MATRIX, nie ma w osi swej fabuly problematyki kognitywistycznej....? Przynajmniej czesciowo:)

Ostatnio edytowano 11-01-06, środa 9:26 przez Artur Pilaciński, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: 11-01-06, środa 1:08 
Wiedzący

Spokojnie Cay...wdarł mi się błąd. Przyznaję i przepraszam. Nie miałem zamiaru urazić nim kogokolwiek. Tobie zaś Artur dziękuję za poprawkę. Nie musisz tłumaczyć młodszego kolegi, bo ma rację...to ja nabroiłem. W końcu to tak, jakbym napisał "fizycystyka" zamiast "fizyka". Wybaczcie wszyscy nieco zacofanemu psychologowi, który naukę podejmowł w czasie, gdy nie było jeszcze w Polsce takiego kierunku. Myślę Cay, że moje zdolności poznawcze jakoś sprostają wyzwaniu, jakim jest nazwa tej dziedziny. :wink: Postaram się poprawić.

Wspomniałeś Arturze o "Matrixie" . Faktycznie to chyba dość dobry przykład....a na dodatek inspirowany właśnie "Ghostem..." :wink:

Teraz do Agaty...Pytasz jak definiować film kognitywistyczny? Chyba podobnie jak czyni się to w przypadku psychologii. Chodzi o filmy, które w centrum fabuły poruszają problem(y) rozważany przez tą właśnie dziedzinę nauki.

Grupa Trenerska Skills Designers - http://www.skillsdesigners.pl

Tytuł:
PostNapisane: 11-01-06, środa 12:57 
Bywalec

Forrest Gump :wink:

Tytuł:
PostNapisane: 12-01-06, czwartek 17:21 
Site Admin

Cytuj:
Nie musisz tłumaczyć młodszego kolegi, bo ma rację...to ja nabroiłem.

Koleżanki :/

Po prostu denerwuje mnie ignorancja wielu ludzi (nie mówię teraz o sytuacji z tego tematu). Dzień w dzień właściwie przekonuję się i pewnie nie tylko ja jak wielu ludzi ma po prstu gdzieś to jak się ten kierunek nazywa. Niby formalność, a jednak...

Do tematu: mozecie się śmiać, ale moze również warto się nad tym zastanowić. Pomijając wszelką komercję, uważam, ze do tytułu filmu kognitywistycznego moze pretendować również "Piła" i "Piła 2". Część psychologiczna, plus jakaś również filozofia, a jakby się głębiej zastanowić to pewnie i logika, rozumowanie, etc.

Tylko nei wiem czy można mówić o filmach stricte kognitywistycznych, tzn. takich których reżyser miał na myśli zrobienie takigo właśnie filmu. Nie wiem czy istnieją takie obrazy, gdzie zamysłem była taka tematyka jak na przyklad przy kręceniu filmów psychologicznych, tyle że oparta na naszym kierunku.

Tytuł:
PostNapisane: 25-12-06, poniedziałek 19:46 
Site Admin

Myślę, że Czeski Sen można podciągnąć pod miano filmu kognitywistycznego :D

Albo coś w tym stylu :P

Tytuł:
PostNapisane: 22-03-07, czwartek 19:28 
Site Admin

A propos kognitywistycznych filmów przypomniały mi się te na zajęciach u dr Kunieckiego :D Że tak to ujme sięgały do głebi, cięte riposty jak ostrze skalpela :D

Tytuł:
PostNapisane: 27-04-07, piątek 9:37 

Richard Linklater - 'Waking Life' !

http://publish.uwo.ca/~dmann/waking_essay.htm

polecam, cokolwiek pojecie 'film kognitywistyczny' znaczy;)

PostNapisane: 14-10-10, czwartek 13:52 

Numer GG: 0
https://www.indiana.edu/~cogfilms/

Lista filmów związanych w różnym stopniu z kognitywistyką. Ciekawe pozycje, pod krótkimi opisami filmów znajdują się poruszane w nich tematy.

Strefa czasowa: UTC + 1