Szkolenie BHP dla osób rozpoczynających naukę

Dotyczy Szkolenia BHP dla studentów rozpoczynających naukę

Zasady obowiązujące w roku akademickim 2021/2022

1. INFORMACJA DOTYCZĄCA SZKOLENIA BHP PRZEZNACZONA DLA:
  • Wydziału Anglistyki,
  • Wydziału Teologicznego,
  • Instytutu Kultury Europejskiej,
  • Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile,
  • Collegium Polonicum w Słubicach.
  1. PODSTAWA PRAWNA
  • 51 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 t.j. ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 2 listopada 2018 r. w sprawie sposobu zapewnienia w uczelni bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i kształcenia (Dz. U. z 2018 r. poz. 2090),
  • Zarządzenie Nr 375/2019/2020 Rektora UAM z dnia 4 listopada 2019 r. w sprawie organizacji w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu szkolenia dotyczącego bezpiecznych i higienicznych warunków kształcenia.
  1. ZASADY OBOWIĄZUJĄCE W ROKU AKAD. 2021/2022
  • Zajęcia z przedmiotu Szkolenie BHP realizowane są wyłącznie w formie kształcenia na odległość (e-learning).
  • Szkolenie BHP jest obowiązkowym przedmiotem dla wszystkich studentów rozpoczynających naukę na UAM. Dotyczy studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Bez względu na to czy student odbył już szkolenie na studiach pierwszego stopnia lub w innej uczelni, student przyjęty na I rok studiów na UAM jest zobowiązany zaliczyć Szkolenie BHP. Nie ma możliwości „przepisywania” zaliczenia. W sytuacji, gdy student został ponownie przyjęty na I rok studiów (i zaliczył Szkolenie BHP wcześniej) zobowiązany jest kolejny raz przystąpić do zaliczenia przedmiotu Szkolenie BHP.
  • Przedmiot Szkolenie BHP został zdefiniowany w USOSie centralnie jako przedmiot ogólnouniwersytecki w wymiarze 4 godz. Wydziały nie definiują tego przedmiotu samodzielnie.
  • Za formalne zaliczenie przedmiotu „Szkolenie BHP” odpowiedzialna jest osoba wyznaczona przez Rektora do koordynowania całości spraw związanych ze szkoleniem BHP dla studentów.
  • Studenci zobowiązani są do zapoznania się z materiałami umieszczonymi na platformie Moodle (informacja na temat logowania znajduje się poniżej), które składają się z czterech tematów:
  1. a) Pierwsza pomoc,
  2. b) Bezpieczeństwo i higiena pracy,
  3. c) Ochrona przeciwpożarowa,
  4. d) Elementy prawa pracy.
  • Po zapoznaniu z materiałami studenci muszą zaliczyć test. Test wyboru składa się z 20 pytań. Pytania dla każdego studenta są wybierane losowo z bazy pytań i układane w przypadkowej kolejności. Zaliczenie testu następuje po udzieleniu prawidłowych 11 odpowiedzi na 20 pytań. Wynik testu jest automatycznie obliczany przez system. Jeżeli student nie zaliczy testu w pierwszym podejściu przysługuje mu jedno dodatkowe podejście.
  • Informacja o zaliczeniu przez studenta przedmiotu Szkolenie BHP zostanie automatycznie przesłana do systemu USOS.
  • Harmonogram dla studentów rozpoczynających studia od semestru zimowego 2021/2022:
    1. uruchomienie Szkolenia: 15 listopada 2021 r.,
    2. czas na zapoznanie się ze Szkoleniem i zaliczenie testu (pierwsze i ewentualne drugie podejście): od 15 listopada 2021 r. do 23 lutego 2022 r.
  • Harmonogram dla studentów rozpoczynających studia od semestru letniego 2021/2022:
    1. uruchomienie Szkolenia: 14 marca 2022 r.,
    2. czas na zapoznanie się ze Szkoleniem i zaliczenie testu (pierwsze i ewentualne drugie podejście): od 14 marca 2022 r. do 30 czerwca 2022 r.
  1. INFORMACJA DLA STUDENTÓW

1a) Harmonogram dla studentów rozpoczynających studia od semestru zimowego 2021/2022:

• Zalogowanie się na platformie Moodle i rozpoczęcie Szkolenia BHP – od 15 listopada 2021 r.;
  • Rozwiązanie testu (pierwsze i drugie podejście) – od 15 listopada 2021 r. do 23 lutego 2022 r.;
  • Po zaliczeniu testu, informacja o zaliczeniu zostanie przesłana automatycznie do systemu USOSweb.

1b) Harmonogram dla studentów rozpoczynających studia od semestru letniego 2021/2022:

• Zalogowanie się na platformie Moodle i rozpoczęcie Szkolenia BHP – od 15 marca 2022 r.;
  • Rozwiązanie testu (pierwsze i drugie podejście) – od 15 marca 2022 r. do 30 czerwca 2022 r.;

2) Logowanie na Szkolenie BHP:

1. Należy wejść na stronę: amu.edu.pl;
  2. Logowanie na Szkolenie BHP na platformie Moodle odbywa się w identyczny sposób jak logowanie do swojego konta w systemie USOSweb (login: numer PESEL lub login otrzymany od uczelni, hasło: hasło do systemu USOSweb);
  3. Po zalogowaniu należy zapoznać się z materiałami i rozwiązać test. Zaliczenie testu następuje po udzieleniu prawidłowych 11 odpowiedzi na 20 pytań.

Centrum Wsparcia Kształcenia

Sekcja Spraw Studenckich