Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość,

że w dniu 4. sierpnia 2020 r. zmarł

prof. dr hab. Jan Strelau

fot. OnetKobieta

wybitny psycholog, pionier badań w zakresie psychologii różnic indywidualnych i genetyki zachowania w Polsce, twórca regulacyjnej teorii temperamentu, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek Academia Europaea, przewodniczący honorowy Komitetu Nauk Psychologicznych PAN, doktor honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu a także Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu SWPS i Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego w Moskwie,

wyróżniany nagrodami: Teofrast Superstar za całokształt pracy badawczej (2015), nagrodą towarzystwa The European Association of Personality Psychology (2012), nagrodą Prezesa Rady Ministrów za całokształt działalności naukowej (2009), nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – Polskim Noblem (2000), nagrodą Fundacji Humboldta (1990) i Towarzystwa Maxa Plancka (1992) oraz nagrodą „New Europe Prize 1997”.

Na Jego pracach badawczych i podręcznikach kształciły się pokolenia psychologów.

Rodzinie i Bliskim Zmarłego

składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Społeczność akademicka Wydziału Psychologii i Kognitywistyki

Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu