Drodzy Absolwenci!

Poznań, 26. lipca 2020 r.

Szanowni Państwo, absolwenci psychologii i kognitywistyki roku 2020,

No i już. Minęły trzy lata, pięć lat – a czasami trochę więcej – i jesteście absolwentami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Bronią Państwo prace licencjackie albo magisterskie, dostają dyplomy, dostają suplementy do dyplomów ze spisami przedmiotów i ocen. Za każdym wpisem kryje się Wasz wysiłek, czas poświęcony na pracę, czytanie, pisanie, rozmowy na zajęciach i poza nimi. Na początku tej drogi obiecaliśmy Wam, że studia przygotują Was zarówno do samodzielnego, jak i zespołowego rozwiązywania zadań, stawiania czoła problemom, że zdobędziecie wiedzę i umiejętności, będące dobrym punktem wyjścia do dalszego tworzenia się – budowania samych siebie w przyszłości. To także wysiłek i czas Waszych nauczycieli, czasem prowadzących Was tą drogą, czasem podążających obok, gotowych służyć radą i pomocą. Naszą największą radością jest możność towarzyszenia Wam w procesie stawania się architektami samych siebie i swojego świata, w procesie dojrzewania do samo-uczenia, które nigdy nie ma końca.

Spodziewaliśmy się, że będzie jak zawsze: że siądziemy w Auli Uniwersytetu i będziemy przyglądać się jak nasi dumni i przejęci absolwenci odbierać będą dyplomy absolutoryjne. A jeszcze bardziej dumni i przejęci będą Wasi bliscy, których na tę wyjątkową uroczystość zaprosicie. Spodziewaliśmy się, że odśpiewamy Gaude Mater Polonia, nasz hymn akademicki,  i nieco swobodniejsze Gaudeamus, i że birety polecą w górę. Zamiast tego ostatni semestr dobitnie pokazał nam wszystkim wagę samodyscypliny, istotę wysiłku, wkładanego we własny rozwój, doniosłość umiejętności planowania i zarządzania czasem, uwagą i celami. Wkraczacie w świat trochę inny niż ten sprzed roku, być może nieco trudniejszy, ale z pewnością otwierający się na nowe możliwości, o których kilka miesięcy temu nikt jeszcze nie myślał.

Będziemy z Was dumni, tego jesteśmy pewni. Mamy nadzieję, że Wy będziecie dumni ze swojej Alma Mater. I że będziecie do nas wracać – po to, żeby dalej się uczyć, ale także po to, żeby uczyć innych, kolejne roczniki Waszych koleżanek i kolegów, żeby pokazywać im z jednej strony wartość dobrego wykształcenia, a z drugiej żeby pokazywać im, o co muszą się postarać sami, w jakie dodatkowe aktywności warto włożyć wysiłek w czasie studiów. Jedną z bardziej wartościowych stron tego nieustającego uczenia jest to, że prędzej czy później każdy znajdzie się po obu jego stronach, bo ostatecznie przecież uczymy się we współpracy, od siebie nawzajem.

Uniwersytet to instytucja spójnie łącząca badania naukowe i kształcenie, oddziałująca na swoje społeczne otoczenie i podlegająca takim oddziaływaniom, oparta na wspólnocie – badaczy, nauczycieli, studentów i absolwentów. Pamiętajcie o nas; my z pewnością będziemy pamiętać o Was, drodzy absolwenci 2020.

Z serdecznymi pozdrowieniami

Prof. UAM dr hab. Mariusz Urbański